Ženšen pravý Taiwan TCM MLADÝ

Ženšen pravý TaiwanTCM mladý - balení 50gŽenšen pravý TaiwanTCM MLADÝ
balení 50g

 

Ženšen pravý TaiwanTCM mladý - volně navažovanýŽenšen pravý TaiwanTCM MLADÝ
volně navažovaný

Ženšen pravý TaiwanTCM MLADÝ je vysoce kvalitní nedospělý (mladý) ženšen. I při relativně nízké ceně je hladina jeho obsahových látek taková, jakou lze očekávat od kvatlitního ženšenu tohoto věku. Kvalita ženšenu TaiwanTCM MLADÝ je zaručena testováním podle norem Tchaj-wanu, jediné země světa s nepřerušenou tradicí Tradiční čínské medicíny.

Ženšen pravý TaiwanTCM MLADÝ je:

  • tříletý – nejnižší věková kategorie ženšenu, kterou má smysl užívat
  • upravený jako "ženšen červený" (ginseng radix rubra), tedy pařením a sušením
  • plátkovaný příčně na osu kořene
  • navažovaný v množství podle přání zákazníka

Ženšen pravý TaiwanTCM MLADÝ je ženšen, který byl sklizen před dosažením dospělosti. Je výrazně levnější než dospělý (6letý) ženšen a hodí se hlavně k přípravě ženšenových nápojů, jídel a též k vyvolání běžných povzbudivých účinků při denním užívání. Pro dospělý, plně vyzrálý ženšen doporučujeme ženšen pravý TaiwanTCM LIANG.

Obsahové látky ženšenu (panaxosidy, polysacharidy, polyacetyleny atd.) jsou tepelně stabilní a bez problémů vydrží i delší var. "Červený ženšen" se svými vlastnostmi vyrovná, nebo i předčí čerstvý ženšen. Je vysoce trvanlivý a při optimální skladování (v chladu a suchu) vydrží několik měsíců. Nejlepší je skladovat jej v uzavřené lahvi, aby se uchovalo ženšenové aroma.

Způsob užívání

Sušený kořen ženšenu pravého TaiwanTCM MLADÝ lze připravit několika způsoby. Obvykle se připravuje louhováním v horké vodě, lze jej však louhovat i v alkoholu, konzumovat suchý, nebo přidávat do pokrmů. Tradičně se doporučuje ženšen užívat dopoledne, stejně dobře ale účinkuje v kterékoliv denní době. Navzdory pověrám, ženšen nezpůsobuje problémy s usínáním.

Ženšen pravý TaiwanTCM MLADÝ (ať už ve formě plátků, nebo celých kořenů) se cenově dobře hodí k přípravě pokrmů. V asijské kuchyni se ženšen používá běžně a ve velkém množství, třebaže je považován za surovinu poněkud luxusní. Korejské kuře se ženšenem je populární v celé Asii a vaří se s přidáním několika velkých kořenů ženšenu. Ženšen, česnek a kimči společně tvoří tzv. svatou trojici korejské kuchyně.

Ženšenový nálev (čaj): Připravuje se povařením zvoleného množství ženšenu ve vodě a následným několikaminutovým louhováním. Pije se teplý. Pokud z nějakého důvodu nemůžete vařit, pak alespoň dlouho louhujte. Je nutné věnovat pozornost dostatečnému vylouhování, až dokud plátky úplně nezměknou a nezbělají. Plátky lze zalít opakovaně. Vylouhované plátky doporučujeme sníst, což zaručí maximální využití obsahových látek.

Dávkování

Hlavním využitím ženšenu TaiwanTCM MLADÝ je příprava šálku levného a osvěžujícího ženšenového čaje z 1–2 jeho plátků k dennímu použití. Plátky mladého ženšenu jsou menší (jeden asi 0.5g) a koncentrace obsahových látek v nich je zhruba 2 – 3× nižší než v 6letém ženšeni, čemuž musíte přizpůsobit dávkování i svá očekávání. Druhým hlavním využitím mladého ženšenu je příprava ženšenových jídel.

Kvůli složitosti komplexu účinných látek ženšenu nelze přesně určit jak a v jaké dávce ženšen u konkrétní osoby zabere. Pokud s užíváním ženšenu pravého zatím nemáte zkušenosti, musíte se nejdříve prakticky seznámit s jeho účinky a získat cit pro správné dávkování. K seznámení se ženšenem použijte prosím návod na stránce 6letého ženšenu TaiwanTCM LIANG, odstavec "Dávkování".

Zvýšenou dávkou mladého ženšenu (zhruba 3násobným množstvím) lze imitovat 6letý ženšen TaiwanTCM LIANG. Pro 6letý ženšen je jinak v ČR stanovena maximální doporučená denní dávka 2 gramy.

Možné nežádoucí účinky a interakce

Vědecké zprávy se shodují na tom, že vážnější zdravotní problémy se při užívání ženšenu prakticky nevyskytují, rep. jsou na úrovni placeba. Jejich řešení patří do rukou lékaře.

Interakce ženšenu jsou poměrně vzácné a málo závažné. Byly popsané interakce s warfarinem, fenelzinem a dalšími léky, i když literatura v tomto směru je rozporuplná. Informujte svého lékaře o tom, že užíváte ženšen.

Laboratorní zkoušky a certifikace:

Laboratorní vyšetření zdravotní nezávadnosti provedl Státní zdravotní ústav, Oddělení pro bezpečnost speciálních druhů potravin a mikrobiologie PBU (viz. Zkušební protokol).

 Certifikát o zdravotní bezpečnosti vydal Státní zdravotní ústav:

Povinné informace:

V ČR je pro ženšen jako doplněk stravy předepsána maximální doporučená denní dávka 2g (1 plátek). Další povinně informace: Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Uložte mimo dosah dětí. Doplňky stravy nejsou náhradou pestré stravy. Diabetici by měli užívání ženšenu předem konzultovat s lékařem, jelikož ženšen může mírně snižovat hladinu cukru v krvi. Osoby užívající antikoagulancia (léky proti sráženlivosti krve) a diuretika (léky na zvyšování vylučování vody) by měli užívání ženšenu předem konzultovat s ošetřujícím lékařem. Z nedostatku bezpečnostních údajů nelze ženšen doporučit dětem, těhotným a kojícím ženám.

Kde lze koupit: