Ženšen patří mezi nejúčinnější prostředky Tradiční Čínské Medicíny (TČM) a ve světovém měřítku je jednou z nejpopulárnějších a nejprodávanějších bylin vůbec. Ženšen má široké spektrum účinků.
Původ a pěstování
Ženšen je dlouhověká rostlina, která v přírodě běžně dorůstá věku přes 50 let. Přírodní ženšen pravý je na území svého přirozeného výskytu (Severní Čína, Korea, Dálný Východ) zákonem chráněný a obchod jím je mezinárodně zakázaný. Cena přírodního ženšenu na černém trhu je obrovská.
Pro účely prodeje se ženšen pěstuje. Ženšen vyžaduje zvláštní mikroklimatické podmínky a dospělosti dosahuje až ve věku 6 let. Cena zralého 6-letého ženšenu je proto nesrovnatelně vyšší než u běžných zemědělských plodin. 6-letý ženšen nelze dodat za cenu nižší než odpovídá technickým požadavkům pěstování.
Pro velmi levné ženšeny se proto používá kratší doba pěstování: 4, 3 nebo i 2 roky. Vztah účinnosti mladých a dospělých ženšenů není úplně vyjasněný. I mladé ženšeny totiž obsahují nezanedbatelná množství ginsenosidů, hlavních nositelů ženšenvých účinků. Dospělý ženšen se však v TČM oceňuje podstatně více. Mladý ženšen se pro seriózní léčbu podle možnosti vůbec nepoužívá.
Ženšenový kořen se zpracovává buď přímým vysušením na slunci na tzv. bílý ženšen (ginseng radix alba), nebo tradiční úpravou paření a vysušení na tzv. červený ženšen (ginseng radix rubra). Jejich účinky jsou si podobné, lékaři TČM je však rozlišují.
Výhodou červeného ženšenu je obecně trvanlivost, vysoká koncentrace účinných látek (až 20% ginsenosidů hmotnostně) a zvýšená odolnost vůči plesnivění, škůdcům a oxidaci. Obsah účinných látek červeného ženšenu se snižuje jen málo i po několikaletém skladování. Při namočení červený ženšen rychle nabobtná a dobře se louhuje.
Rozsáhlé výzkumy koncem 20. a začátkem 21. století ukázaly, že ženšen pravý (Panax ginseng) obsahuje mnoho desítek účinných látek. Účinek ženšenu se liší od běžných povzbuzujících látek, nastupuje pomalu a je dlouhodobý.
Užívání ženšenu pravého
K vyvolání typických účinků je nutné užívat ženšen v dostatečné dávce. Ženšenový kořen TaiwanTCM to umožňuje. Pro maximální koncentraci a trvanlivost účinných látek je upraven tradiční úpravou jako "červený" nebo "bílý" ženšen. Ženšenový kořen má přirozené aroma a typickou, mírně nahořklou chuť. Kořen se většinou připravuje jako "čaj" vylouhováním ve vařící vodě, lze ho ale i žvýkat.